Blaski i cienie pracy zdalnej
Blaski i cienie pracy zdalnej
Praca zdalna to elastyczność, autonomia i produktywność, ale także stres, samotność i niestabilna równowaga między życiem zawodowym a prywatnym Teraz, gdy praca zdalna jest coraz bardziej rozpowszechniona, warto przeanalizować jej wady i zalety.
Zalety pracy zdalnej
Elastyczna praca przyciąga dobrych pracowników i poszerza pulę kandydatów
Oferowanie elastycznych form zatrudnienia, które obejmują możliwość pracy zdalnej, jest kluczem do przyciągnięcia najlepszych pracowników. Praca zdalna nie jest już korzyścią dla nielicznych, ale niezbędnym wymogiem dla konkurencyjnej firmy.
Naprzemienna praca w biurze i w domu zwiększa satysfakcję pracowników
Satysfakcja pracowników wzrasta wraz ze wzrostem godzin pracy zdalnej. Ale przestaje rosnąć, gdy przekroczy 25 godzin tygodniowo, lubimy pracę zdalną, ale w odpowiednich granicach. Pracownicy cenią sobie elastyczność i autonomię, ale kiedy praca zdalna całkowicie zastępuje życie biurowe i zmniejsza się możliwości spotkań między pracownikami, trudno jest pielęgnować więź między pracownikiem a firmą.
Praca zdalna obniża koszty firmy i pracowników
Firmy osiągają znaczne redukcje kosztów. Oszczędności wpływają na koszty nieruchomości i mediów, ale także usługi sprzątania. I nie chodzi tylko o firmy. Pracownicy, którzy zamieniają pracę biurową na pracę w domu, mogą zaoszczędzić wystarczy pomyśleć o benzynie, konserwacji samochodu, parkowaniu i lunchach poza domem. Ale jeśli praca w domu jest w pełnym wymiarze godzin, wydatki na pracowników mogą znacznie wzrosnąć. Rachunki, abonamenty telefoniczne, wi-fi, materiały do domowego biura: dodatkowe wydatki, których nie należy lekceważyć, gdy praca zdalna jest ciągła.
Praca zdalna zwiększa produktywność
Wzrost produktywności wynika ze zdolności pracowników do wydajniejszej pracy, bez przeszkadzania współpracownikom. Ludzie pracują też dłużej: nie ma opóźnień w stawianiu się w pracy, a nawet przerwy na kawę są krótsze.
Wady pracy zdalnej
Samotność.
Cena do zapłacenia jest wysoka, jeśli chodzi o kontakty towarzyskie Praca w domu oznacza całkowitą rezygnację ze społecznego wymiaru pracy w biurze. Bezpośrednie interakcje między kolegami zostają zastąpione zimnymi wirtualnymi spotkaniami, które nie są w stanie zrównać prawdziwych spotkań między prawdziwymi osobami i nie dają tyle satysfakcji.
Zbyt dużo pracy zdalnej szkodzi zdrowiu
Izolacja społeczna czyni nas bardziej podatnymi na infekcje i choroby: lekarze mówią o większym ryzyku chorób układu krążenia, cukrzycy, demencji, depresji, lęku. Praca zdalna powstrzymuje kreatywność i spowalnia innowacyjność Kreatywność wymaga inspiracji, a inspiracja zazwyczaj pochodzi z niezwykłych obrazów, dźwięków i doświadczeń. Praca zdalna powoduje niejako odcięcie się od świata zewnętrznego, który bogaty jest w niezwykle inspirujące bodźce.
Praca w domu utrudnia utrzymanie zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
Przełamanie fizycznej i psychicznej granicy między życiem prywatnym a życiem zawodowym prowadzi do tego, że pracownicy są przeciążeni pracą i stresem. Człowiek przestaje rozgraniczać czas poświęcony na pracę, czas na obowiązki domowe czy czas wyłącznie dla rodziny. Zatracony jest tak ważny work-life-balnace, ponieważ praca towarzyszy nam cały dzień a nierzadko i również w nocy zdarza się wysłać e mail czy odebrać ważny telefon.