Bluetooth czy WiFi? Które rozwiązanie bezprzewodowe jest lepsze dla urządzeń audio?

Jeśli chodzi o słuchanie muzyki, coraz więcej konsumentów sięga po bezprzewodowe urządzenia audio. Dlaczego to robią? Ogólnie rzecz biorąc, jest to spowodowane wygodą i natychmiastowością. Z bezprzewodowym systemem audio, wchodzisz do domu lub samochodu i możesz przesyłać muzykę bezpośrednio ze swojego smartfona. Nie musisz już obsługiwać fizycznych nośników (płyt CD, winyli, taśm), a nadal masz kontrolę nad tym, co odtwarzasz na wyciągnięcie ręki.
Podczas gdy Bluetooth od dawna jest niezawodną metodą bezprzewodowego łączenia się z odbiornikiem audio lub głośnikami, tradycyjne Wi-Fi stało się również popularną metodą przesyłania sygnału audio w ostatnich latach.

Transmisja sygnału audio: różnice między głośnikami Bluetooth i Wi-Fi.

Bluetooth działa poprzez przesyłanie danych bezpośrednio pomiędzy źródłem a odbiornikiem za pomocą fal radiowych. Odtwarzanie utworu na głośniku Bluetooth wymaga zatem pobrania pliku audio z urządzenia przenośnego, poddania go znacznej kompresji, a następnie przesłania go do głośnika przez wąskie pasmo.
Z drugiej strony, systemy Wi-Fi polegają na domowej sieci bezprzewodowej, ponieważ łączą się z routerem, aby przesyłać sygnał audio ze źródła do głośników za pomocą specjalnego protokołu. Twoje inteligentne urządzenia sterują głośnikami, ale muzyka jest przesyłana z Twojej kolekcji muzycznej lub strumieniowo przez Internet. Oznacza to, że rozmowy telefoniczne lub inne aplikacje nie przerywają słuchania muzyki.

Czy jakość dźwięku jest dla Ciebie priorytetem? Wybierz głośnik Wi-Fi.

Dla wielu audiofilów poszukujących bezprzewodowego głośnika do domu najważniejsza jest jedna rzecz: jakość dźwięku. Pod tym względem głośniki Wi-Fi mają przewagę nad głośnikami Bluetooth.
Transmisja przez Bluetooth znacznie kompresuje pliki audio (które często są już skompresowane) ze względu na wąskie dostępne pasmo. Chociaż Bluetooth ma wersję High Definition (HD), tylko niektóre urządzenia obsługują tę nową technologię.
Wi-Fi ma znacznie większą przepustowość niż Bluetooth, co daje mu możliwość przesyłania bezstratnego dźwięku. Oznacza to, że każda informacja, która wychodzi ze źródła dźwięku jest odbierana przez głośnik. Dzięki temu głośniki Wi-Fi mogą odtwarzać pliki o wysokiej rozdzielczości. Dotyczy to w szczególności głośników Sonos i Bluesound, które bazują na tej technologii.

Szukasz lepszej transmisji? Zalety Bluetooth.

Metoda transmisji wykorzystywana przez przenośne głośniki Bluetooth wpływa na jakość dźwięku, ale także ułatwia korzystanie z nich w każdej sytuacji. Dzieje się tak dlatego, że choć wiele głośników Wi-Fi jest równie kompaktowych jak ich odpowiedniki Bluetooth, to do połączenia z urządzeniem mobilnym potrzebują sieci bezprzewodowej.
Jeśli więc jesteś entuzjastą spędzania czasu na świeżym powietrzu i chcesz słuchać muzyki w miejscu, które nie jest obsługiwane przez sieć Wi-Fi, będziesz musiał polegać na głośniku Bluetooth.

Chcesz stworzyć system multiroom? Wybierz system Wi-Fi.

Bluetooth był pierwotnie systemem punkt-punkt, co oznacza jedno źródło na raz, na jeden głośnik. W przypadku wielu produktów nadal tak jest. Poczyniono pewne postępy, ale są one zazwyczaj związane z konkretnymi produktami i wymagają użycia dodatkowych aplikacji.
W przypadku sieci Wi-Fi liczba głośników lub źródeł podłączonych do sieci jest ograniczona jedynie liczbą dostępnych adresów IP. Bezprzewodowe systemy multiroom Wi-Fi mogą odtwarzać różne utwory w różnych pomieszczeniach lub wszystkie odtwarzać tę samą muzykę. Możesz sterować głośnością lub wyborem muzyki z dowolnego miejsca w domu.