Dywidenda czym jest i o co z nią chodzi

Każda osoba, która zaczyna swoją przygodę z kupowaniem akcji i inwestowaniem na giełdzie liczy na szybki zysk a jednocześnie liczy się z możliwością utraty albo części zysku albo nawet zainwestowanych środków. Jednak osoby, które są już dosyć doświadczone na tym rynku albo też zajmują się tego rodzaju działaniami z pokolenia na pokolenie na pewno stawiają na dywidendę. Dzisiaj wyjaśnimy sobie co oznacza to pojęcie a także jaki jest jej wpływ na cenę akcji.

Czym jest dywidenda?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie co oznacza to pojęcie. Dywidenda oznacza udział w zysku i jest charakterystycznym zjawiskiem na rynkach, gdzie duże spółki istnieją od lat, a osoby posiadające ich akcje przekazują je sobie z pokolenia na pokolenie. To zjawisko, które kojarzymy z filmów ukazujących działanie akcji w Stanach Zjednoczonych czy też zachodniej Europy.
W ten sposób osoby posiadające akcje dużych i dobrze prosperujących spółek mogą czerpać z nich korzyści i przekazywać je z ojca na syna. warto jednak wiedzieć przed zakupem akcji, że nie wszystkie przedsiębiorstwa wypłacają dywidendę. Dlatego też warto wcześniej zdobyć wszystkie potrzebne informacje.
Osoby decydujące się na tego rodzaju inwestycje muszą wiedzieć, że jest ona długoterminowa ale za to gwarantuje zdobycie realnej gotówki. Co prawda na zyski trzeba poczekać, jednak są one przeważnie dosyć spore.

Dywidenda z perspektywy przedsiębiorstwa

Jeśli spółka, w która inwestujemy wypłaca dywidendę to po określonym czasie możemy otrzymać całkiem spory zastrzyk gotówki. W momencie wypłacania gotówki inwestorom przedsiębiorstwo liczy się z realnym obniżeniem wartości spółki. Jednak straty te są przeważnie bardzo szybko odrabiane. Z tego też powodu na taki krok mogą się zdecydować średnie i wielkie przedsiębiorstwa.

Wpływ dywidendy na wartość akcji przedsiębiorstwa

Wypłacanie dywidendy akcjonariuszom ma zasadniczy wpływ na wartość akcji przedsiębiorstwa. W momencie wypłacania dywidendy wartość spółki, a tym samym też ceny akcji zostają obniżone o wartość wypłaconej kwoty. Oczywiście liczy się z tym zarówno forma, jak i akcjonariusze. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju straty są przeważnie bardzo szybko nadrabiane, dlatego też samo przedsiębiorstwo przeważnie wcale na tym nie cierpi. Z tego też powodu tego rodzaju inwestycje są po pierwsze długoterminowe a dodatkowo wysokoopłacalne.

Czy warto inwestować w dywidendę?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy zakup akcji spółki, która wypłaca dywidendę jest bardzo popularne w przypadku krajów, w który h istnieją spółki działające od pokoleń. W związku z tym ich pozycją na rynku jest już wypracowana i bardzo stabilna. Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w tego rodzaju przedsiębiorstwa większej ilości gotówki, to przede wszystkim musimy się liczyć z faktem, że na pierwsze zyski będziemy musieli trochę poczekać. Warto jednak pamiętać, że takie inwestycje praktycznie zawsze przynoszą zyski i to przeważnie nie małe.
Pamiętajmy również, że tego rodzaju akcję bardzo często są przekazywane z pokolenia na pokolenie, dlatego też są dodatkowa pewna inwestycja, która będzie przynosić zyski przez lata. Jest to szczególnie ważne w przypadku sytuacji, kiedy stopy procentowe są wyjątkowo niskie. Z tego też powodu wiele osób postanawia zakupić odpowiedni pakiet akcji, żeby się dodatkowo zabezpieczyć.
Jak widać osoby zaczynające swoją przygodę z inwestowaniem w akcję powinny rozważyć inwestycje na różne sposoby. Zarówno te bardziej ryzykowne związane z szybkim zyskiem, ale za to większym ryzykiem, jak i te długoterminowe. Ten drugi rodzaj inwestycji również może być ryzykowny jednak jeśli zdecydujemy się na korzyści związane z dywidenda, to nasz zysk może stać się pewniejszy, chociaż na samą gotówkę będziemy musieli trochę poczekać.