Inwestycje – akcje, indeksy czy może fundusz?

Rosnąca inflacja i konieczność odkładania pieniędzy powodują, że z każdym rokiem nasze oszczędności mają coraz niższą moc nabywczą. Wraz ze wzrostem cen, jesteśmy skazani na to, że po kilku latach oszczędności, które zgromadziliśmy nie będą już mogły dać nam tyle ile oczekiwaliśmy. Przy zrozumieniu tego zjawiska automatycznie pojawia się potrzeba ochrony naszych zasobów pieniężnych. Wartość pieniądza można próbować zachować na kilka sposobów. Uzależnione są one od ryzyka jakie jesteśmy w stanie ponieść. W niniejszym artykule omówione zostaną metody inwestowania, warto jednak pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z ponoszeniem ryzyka i są dostępne inne, często znacznie bezpieczniejsze metody zatrudniania pieniędzy.

Inwestowanie – z czym to się je

Inwestowanie pieniędzy jest procesem mającym niejako zatrudnić swoje pieniądze tak, aby ich wartość przynajmniej nie malała w czasie. Metod na to jest kilka, każda z nich niesie jakieś ryzyko. Najpopularniejsze jest inwestowanie pieniędzy w akcje. Jest to coś, co funkcjonuje już od bardzo dawna i stało się bardzo popularnie przez popkulturę. W amerykańskich filmach zawsze się widziało, jak ludzie dorabiali się bogactwa poprzez inwestycje w akcje potężnych spółek. Spółki rosnąc z kilku centów do setek dolarów czyniły z ludzi milionerów. Oczywiście życie bywa znacznie bardziej skomplikowane niż rzeczywistość filmowa. Akcje wiążą się ze znacznym ryzykiem. Co więcej, inwestowanie takie wymaga wieloletniej cierpliwości oraz konsekwencji. Trzeba śledzić informacje o spółce w którą zainwestowaliśmy, a także próbować zrozumieć jak w przyszłości odnajdzie się ona na rynku.

Zdecydowanie łatwiej jest wybrać inwestycję w indeks, czyli coraz popularniejszy w ostatnich latach ETF. Są to części różnych spółek zebranych w jeden indeks opracowany na różnych zasadach. Może to być przypisane do jakiejś branży, np. technologicznej czy medycznej. W takiej sytuacji nie inwestujemy w jedną spółkę, ale kilka czy nawet kilkanaście spółek, które są zebrane pod jednym indeksem. Zabezpiecza nas to w takiej sytuacji przed problemami pojedynczej spółki, a my możemy w takiej sytuacji liczyć na wzrost wraz z całą branżą. Indeksy nie ograniczają się wyłącznie do branż. Można kupować indeksy całych giełd, jak na przykład amerykańskich spółek S&P500, czyli indeks zrzeszający 500 największych amerykańskich spółek. Historia tego indeksu pokazuje, że osoby, które go wybrały i wytrzymały wystarczająco długo mogą liczyć na naprawdę dobrą historię wzrostów.

A co jeśli nie chcemy samodzielnie się tym zajmować?

Jeżeli posiadamy oszczędności, ale nie chcemy zajmować się wyborem akcji spółek lub indeksów samodzielnie, możemy wybrać fundusz inwestycyjny, który za odpowiednią opłatą zrobi to za nas. Osoba odpowiedzialna za dobór spółek w danym funduszu będzie na bieżąco interesować się sytuacją gospodarczą i dostosowywać udział akcji poszczególnych spółek lub indeksów zgodnie z regulaminem funduszy do którego zanieśliśmy nasze pieniądze. Najlepszym tego przykładem mogą być na przykład plany emerytalne, ostatnio prowadzone przez firmy dla pracowników w ramach ustawy o trzecim, dobrowolnym filarze. Większość wybiera tam parasolowe fundusze inwestycyjne, to znaczy taką metodykę, która dostosowuje ryzyko inwestycji do wieku klienta. W ten sposób wraz z wiekiem zwiększa się udział bezpieczniejszych obligacji w portfelu inwestycyjnym, a zmniejsza się udział ryzykowanych akcji spółek giełdowych. Oczywiście widać w tej sytuacji także zmniejszenie się potencjalnych zysków, ale w inwestowaniu zawsze chodzi o balansowanie pomiędzy ryzykiem, a potencjalnym zyskiem. Nigdy nie ma inwestycji, która nie niesie za sobą ryzyka, a przy tym oferuje pewny zarobek. Kiedy słyszymy taką ofertę, powinna nam się zawsze zapalić lampka ostrzegawcza.