Kredyt w obcej walucie

Czy kredyt hipoteczny w obcej walucie to dobry pomysł?

Kiedy nieruchomość zostaje odsprzedana, ryzyko kursowe jest realne

Zaciągając kredyt w walucie obcej musisz zrozumieć, że ryzyko kursowe jest eliminowane w comiesięcznych spłatach kredytu, ale ryzyko to jest przenoszone na moment odsprzedaży, kiedy kredyt musi zostać uregulowany. .Rzeczywiście, nabywana nieruchomość w Polsce zakup i odsprzedaż nieruchomości odbywają się w złotych, a zatem niezależnie od waluty użytej do kredytu.

Zaciąganie kredytu walutowego na wynajem nieruchomości

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt walutowy na zakup nieruchomości, którą chcesz wynająć (inwestycja pod wynajem), zaciąganie kredytu hipotecznego w walucie obcej prawdopodobnie nie jest właściwym rozwiązaniem.

W przypadku śmierci lub niepełnosprawności ubezpieczenie kredytobiorcy w złotych naraża Cię na ryzyko walutowe

Ubezpieczenie kredytobiorcy jest wymagane przez bank, aby pokryć nieruchomość na wypadek śmierci lub inwalidztwa kredytobiorcy(ów). Niektóre banki oferują ubezpieczenie kredytobiorców w złotych. Oznacza to, że w przypadku śmierci, całkowitej i nieodwracalnej utraty autonomii, niezdolności lub inwalidztwa uruchomione zostanie ubezpieczenie kredytobiorcy, aby przejąć i kontynuować spłatę. Tyle że pomiędzy momentem zaciągnięcia kredytu z ubezpieczeniem kredytobiorcy w złotych a aktywacją ubezpieczenia kredytobiorcy zmieni się walutę, w której zaciągnąłeś kredyt. Jeśli zmieniło się to na Twoją niekorzyść oznacza to, że spłaty w złotych ubezpieczenia kredytobiorcy nie pokryją zadłużenia obcej walucie , które będziesz miał wobec banku, który pożyczył Ci pieniądze.

Utrata pracy będzie bardziej problematyczna, gdy masz kredyt walutowy

Do tego efektu walutowego dolicza się wysokość zasiłku dla bezrobotnych, znacznie obniżoną w stosunku do pensji, to właśnie ten podwójny efekt (ryzyko wymiany i niski zasiłek) jest niebezpieczny i stanowi problem, zwłaszcza że zarobiłeś maksymalne zgromadzenie Twojej zdolności kredytowej (lub wskaźnika zadłużenia). A w tej sytuacji niemożność spłaty kredytu (zakładając, że jest to atrakcyjna opcja ze względu na kurs i warunki kursowe), bo żaden bank nie pożyczy pieniędzy osobie bezrobotnej.

Umorzenie pożyczki może być niemożliwe w zależności od zmian kursu walutowego

W czasie spłacania kredytu może się zdarzyć, że będziesz chciał renegocjować jego oprocentowanie W przypadku spłaty kredytu walutowego, spłata następuje bezpośrednio w obcej walucie. Z drugiej strony, Twój pozostały kapitał , który odpowiada kwocie kredytu walutowego, który musisz jeszcze spłacić, jest przeliczany na złote, aby bank mógł poznać ekwiwalentną wartość i ustalić kwotę do sfinansowania.

I tu sprawa się komplikuje, ponieważ w zależności od ewolucji kursu złotego, kwota odkupu może być większa niż początkowa wartość nieruchomości.

Wnioski

Obecnie warunki rynkowe są takie, że kredyty w złotych są prawdopodobnie prawie tak samo atrakcyjne jak kredyty walutowe, ale przede wszystkim są znacznie mniej ryzykowne. Zanim zaciągniesz kredyt na nieruchomość w walucie obcej, rozważ wady i zalety, a najlepiej udaj się do sprawdzonego doradcy kredytowego, który wyjaśni wszystkie korzyści jak i wady zaciągnięcia kredytu w obcej walucie, aby nie okazało się, że zaciągnięcie kredytu w obcej walucie, które wydawało się bardzo atrakcyjne nie okazało się jedną z najgorszych decyzji w życiu.