Kto powinien śledzić kursy walut?

Czym jest kurs waluty?

Kurs wymiany waluty (nominał waluty akceptowanej za granicą) to kurs, to znaczy cena tej waluty w stosunku do innej waluty. Na stronach z informacjami finansowymi lub na stronach specjalistycznych gazet możemy przeczytać np. KUPNO EUR=4,6666 PLN. SPRZEDAŻ: EUR=4,6695 PLN Pierwsza cena to cena sprzedaży pierwszej wymienionej waluty , czyli euro. Druga cena to cena zakupu pierwszej waluty. Łatwo jest odróżnić cenę sprzedaży od ceny kupna, pamiętając, że cena sprzedaży jest zawsze niższa od ceny kupna. W zależności od prowizji zatrzymywanej przez brokera, różnica między ceną sprzedaży a ceną kupna, zwana również spreadem, może być większa lub mniejsza. W celu uproszczenia i ustanowienia międzynarodowego standardu, który umożliwia mówienie o wszystkich walutach na całym świecie bez barier językowych, każda waluta ma trzyliterowy skrót . Często – ale to dalekie od ogólnej zasady – dwie pierwsze litery oznaczają kraj, a trzecia odnosi się do nazwy waluty. Na przykład, oto skróty dla walut Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin i Japonii:

  • USD US dla Stanów Zjednoczonych, D dla dolara
  • GBP GB dla Wielkiej Brytanii, P dla funta
  • CNY CN dla Chin, Y dla juana

Euro jest godnym uwagi wyjątkiem, ponieważ ma skrót EUR.
Wreszcie, nie możemy ocenić wartości waluty w wartościach bezwzględnych. Dlatego jest zawsze wyrażany w stosunku do innej waluty za pomocą kursu wymiany i obserwowania zmian tego kursu w czasie. Każda waluta ma zatem kurs wymiany w stosunku do każdej z pozostałych walut. O kursie dwustronnym mówimy, aby określić stosunek wymiany między dwiema walutami i efektywny kurs wymiany, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie dwustronne kursy wymiany. Aby to ustalić, każdy dwustronny kurs walutowy jest na ogół ważony udziałem w handlu międzynarodowym kraju w tej walucie.

Pieniądze. Dlaczego kursy walut są ważne?

Kursy walut mają ogromne znaczenie dla gospodarki danego kraju , a w szczególności dla handlu zagranicznego. Jeśli nie ma wystarczającej produkcji krajowej, aby uniknąć większego importu – co może mieć miejsce w przypadku energii lub surowców często pochodzących z krajów wschodzących – może to być czynnik inflacji w kraju, którego kurs walutowy spada. Kursy walut ustalane są na rynku walutowym . Każdy kraj lub obszar walutowy decyduje o swoim reżimie kursowym, stałym lub zmiennym.

Polityka kursowa

W Unii Europejskiej, strefa euro stanowi strefę walutową, w którym kursy walut państw członkowskich zostały ustalone nieodwołalnie , lokalne waluty został zastąpiony przez wspólną walutę. Z drugiej strony euro podlega płynnemu kursowi wymiany w stosunku do większości innych walut . Poza strefą euro w niektórych krajach, takich jak Polska i Rumunia, obowiązują systemy płynnego kursu walutowego. Z drugiej strony Dania utrzymuje prawie stały kurs wymiany wobec euro. Po kryzysie, który dotknął strefę euro w latach 2010-2011, rynek walutowy stanął w obliczu nowego przypadku interwencji banku centralnego w walutach obcych. Rzeczywiście, Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) zdecydował się ustalić minimalną stawkę euro / frank szwajcarski po bardzo silnej aprecjacji swojej waluty w 2011 roku; wzrosnąć głównie z powodu niepewności co do spłaty długu państwowego w strefie euro i Stanach Zjednoczonych.

Dlatego ważne jest, zwłaszcza w przypadku korporacji międzynarodowych i banków, które zarządzają bardzo dużymi wolumenami płynności i mają ekspozycję na kilka walut, zabezpieczenie się przed silnymi wahaniami kursów walut. Rynek walutowy daje im dostęp do różnych instrumentów zabezpieczających, takich jak transakcje terminowe lub bardziej złożone produkty pochodne , takie jak swapy czy opcje.